25 października 2003
W skład klastra komputerowego UKŁAD Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego wchodzą 32 komputery: 1 serwer dostępowy, plików i usług, 22 węzły liczące (typu PC i Intel Itanium), wszystkie w postaci typu "rack", zamontowane w szafie, oraz 9 węzłów liczących PC, wolnostojących, wyposażonych w karty wspomagające grafikę 3D, monitory 19" i konsole. Węzły te, prócz funkcji obliczeniowych, stanowią laboratorium multimedialne i mogą być wykorzystane do prowadzenia zajęć, warsztatów lub prezentacji. Powszechnie znajdują też zastosowanie jako terminale dostępowe użytkowników do wszystkich zasobów działu Komputerów Dużej Mocy (KDM). Założeniem obowiązującym od chwili powstania klastra jest, by dostęp do każdej z maszyn UKŁADu byl identyczny, tj. aby każdy użytkownik miał konto o takiej samej nazwie, haśle dostępu i innych parametrach na każdym z komputerów klastra. Założenie to pierwotnie realizowane było poprzez standardowy system autentykacji użytkowników w systemach uniksowych, oparty na danych o kontach przechowywanych w plikach tekstowych: nazw użytkowników (/etc/passwd), haseł (/etc/shadow) oraz grup (/etc/group). Dotychczasowe rozwiązanie zastosowane w klastrze UKŁAD polegało na replikowaniu takiej bazy danych, utrzymywanej i zarządzanej na serwerze dostępowym, na wszystkie węzły klastra z zadaną częstotliwością (przyjęte zostało 30 minut). Rozwiązanie to posiadało istotne wady, m.in.:
Użytkownik, po uaktualnieniu swoich danych w bazie serwera (np. dotyczących domyślnej powłoki lub hasła) nie mógł natychmiast korzystać z efektów tych zmian na węzłach, a dopiero, maksymalnie po okresie do kolejnej synchronizacji.
Silne obciążenie którejś z maszyn liczących wydłużało zakończenie całego procesu uaktualniania danych.
Generowany okresowo ruch w sieci UKŁADu zakłócał wyniki pomiarów parametrów komunikacji używanych na klastrze programów dokonujących obliczeń równoległych.
Proces synchronizacji generował obciążenie na serwerze, jak i węzłach obliczeniowych.
Następny | ||
System PAM-LDAP |