Wersja angielska

LDAP jako serwis informacji systemowej w sieci

  1. Wstęp
  2. Dlaczego LDAP ?
  3. Instalacja oprogramowania serwera
  4. PAM i NSS
  5. Migracja
  6. Replikacja
  7. Bezpieczeństwo
  8. Sendmail
  9. Inne

Wstęp

Zarządzanie informacją systemową, nawet w sieci o małej ilości podłączonych komputerów może być trudnym zadaniem. W celu dodania nowego użytkownika należy albo dodać go na wszystkich maszynach albo użyć skryptów w celu rozdystrybuowania tego zadania.
Zarządzanie hasłami jest jeszcze większym problemem. Użytkownicy muszą zmieniać hasła na jednej z maszyn i potrzebny jest jakiś system do dystrybucji tych zmian. Te zadania mogą zostać uproszczone poprzez użycie LDAPa. Cała informacja potrzebna przez poszczególne systemy jest przechowywana w serwerze LDAP i jest dostępna on-line.
Dokument opisuje jak skonfigurować w system informacji sieciowej oparty na LDAPie i jak może on współistnieć z tradycyjnym systemem informacji opartym na plikach. Konfiguracja została przetestowana na maszynach pracujących pod kontrolą systemów Linux i Solaris, ale powinno byc możliwe użycie jej również na innych odmianach systemu UNIX.

Dlaczego LDAP ?

Instalacja oprogramowania serwera

Krótki opis instalacji serwera OpenLDAP: Gdy OpenLDAP jest już zainstalowany możesz przystąpić do jego konfiguracji. Dokonaj edycji pliku <LDAP_DIR>/etc/openldap/slapd.conf. Ważne wpisy to:

PAM i NSS

Podstawowe oprogramowanie klienckie LDAP dla systemu UNIX to pam-ldap i nss-ldap. Pierwszy z nich odpowiada za autoryzację a drugi pobiera informację o użytkownikach, grupach, hostach, itp. z LDAPa i dostarcza ją reszcie systemu.

Instalacja:

Obydwa moduły używają wspólnego pliku konfiguracyjnego /etc/ldap.conf. Najlepiej skorzystać z domyślnego pliku konfiguracyjnego znajdującej się w paczce ze źródłami modułu pam-ldap i dokonać odpowiednich modyfikacji: Konieczne jest także wprowadzenie zmian do pliku /etc/nsswitch.conf aby włączyć użycie LDAPa przez NSS. W zależności od systemu operacyjnego, trzeba poprawić /etc/pam.conf or /etc/pam.d/*. Przykładowe pliki znajdują się w paczkach dystrybucyjnych modułów.

Migracja

Przejście na system informacji oparty na LDAPie może się odbywać na dwa sposoby:

Replikacja

Używanie centralnego źródła informacji ma wiele zalet, ale ma także wielką wadę. Jeśli z jakiegoś powodu serwer będzie niedostępny z komputera klienta system stanie się praktycznie bezużyteczny dla użytkowników. Aby rozwiązać ten problem można użyć mechanizmu implementowanego w serwerach LDAP zwanego replikacją. Jeden z serwerów jest używany jako master a pozostałe jako slaves (repliki). Każda zmiana w zawartości głównego LDAPa jest propagowana do replik. Jeśli klient nie będzie mógł się połączyć z masterem, to pobierze dane z repliki. Jak dodać replikację do istniejącego systemu:

Bezpieczeństwo

Podczas dokonywania autoryzacji użytkownika pam_ldap próbuje dowiązać się do serwera z hasłem użytkownika. Hasło standardowo przesyłane jest w postaci niezaszyfrowanej. Aby zabezpieczyć hasło podczas transmisji należy zastosować szyfrowanie.

Konfiguracja:

Sendmail

Jednym z ciekawszych zastosowań LDAPa wykorzystywanych w serwerach pocztowych jest możliwość umieszczania w bazie LDAP definicji aliasów pocztowych. Są dwie zasadnicze zalety takiego rozwiązania: Konfiguracja:

Inne

Automounter

Konfiguracja:

© 2002-2003 Rafal Metkowski